CO TO JEST LAKIEROWANIE?
Lakierowanie (inaczej fluoryzacja) - jest to bezbolesny zabieg, który polega na posmarowaniu ząbków u dziecka specjalnym preparatem z dużą zawartoscia fluoru.
Wykonuje się go pędzelkiem, trwa około 3-5 min.
W gabinecie posiadamy do wyboru różne smaki fluoru np.gumy do żucia, miętowy, wiśniowy. Dziecko może samo wybrać smak preparatu. Czuje sie wtedy ważne :)
Zalecenia:
Po zabiegu fluoryzacji dziecko nie powinno przez 1 godz. pić i jeść, aby fluor miał czas zadziałać.
Fluor wzmacnia szkliwo, przez co zęby są bardziej odporne na bakterie i kwasy.
Lakierowanie wykonujemy 2 razy w roku, a u dzieci z dużą skłonnoscią do próchnicy 4 razy w roku.
Dentysta dla dzieci Warszawa
CZY WARTO LECZYĆ ZĘBY MLECZNE?
Wielu rodziców mysli, że tak zwane mleczaki u dziecka wypadną dosyć szybko więc nie ma sensu ich leczyć. To jest błędny sposób rozumowania. Po pierwsze higiena jamy ustnej u małego dziecka zostaje zaburzona. Może pojawić się przykry oddech co nie ułatwi mu kontaktu z rówieśnikami w przedszkolu. Ale jeszcze inną, ważniejszą sprawą jest to, że nieleczone mleczne zęby mogą być przyczyną problemów z zębami stałymi. Gdy zaobserwujemy więc u dziecka przebarwienia lub inne plamki na zębach – umówmy się jak najszybciej do dentysty na wizytę.
Dentysta dziecięcy Ursynów
Dentysta dla dzieci Warszawa
JAK PRZYGOTOWAC DZIECKO I SIEBIE DO PIERWSZEJ WIZYTY U DENTYSTY
Pierwsza wizyta u dentysty to wydarzenie ważne z różnych powodów. Po pierwsze rozpoczynamy ważny dla dziecka cykl wizyt, który będzie powtarzany w pewnych odstępach czasowych . Po drugie dobrze jest wiedzieć co się wydarzy na pierwszej wizycie, aby móc się do niej przygotować. Zalecamy, aby pierwsza wizyta u stomatologa odbyła się około drugiego roku życia dziecka. Ale bardzo dobrze będzie jeżeli odwiedzicie nas Państwo wczesniej – aby móc zmniejszyć wszystkie możliwe czynniki ryzyka próchnicy.Odpowiemy na różne pytania.A takich jest zawsze bardzo dużo na pierwszej wizycie.
Pierwsza wizyta jest wizytą adaptacyjną. Dziecko spędzi trochę czasu na zabawie, pozna gabinet, narzędzia stomatologiczne, lekarza. Odbędzie się krótki przegląd ząbków, ewentualnie krótki i bezbolesny zabieg np. lakierowanie zębów fluorem (jesli rodzice zechcą). Po obejrzeniu ząbków udzielimy też Państwu informacji, których potrzebujecie . Na zakończenie dziecko otrzyma nagrodę za współpracę – jako zachętę do kolejnych wizyt.
A oto kilka wytycznych, które należy zapamiętać:
-
Dziecko powinno przybyć na wizytę z rodzicem lub opiekunem prawnym.
-
Proszę poinformować lekarza o jakichkolwiek (nawet wydawałoby się nieistotnych) problemach zdrowotnych, ostatnio przyjmowanych lekach, alergiach
-
Jeżeli od momentu umówienia wizyty dziecko zachorowało i ma gorączkę, przeziębienie lub infekcję – bardzo prosimy o kontakt w celu przełożenia terminu wizyty.
-
Podczas zabiegów rodzic powinien pozostać na terenie kliniki.
Przed pierwszą wizytą rodzice powinni zachować spokój, nie ekscytować dziecka unikając takich słów jak strach, igła, ból, wiertło. Dzieci dostrzegają niepokój rodziców, przez co boją się bardziej .
W trakcie wizyty :
zamiast: "przegląd" mówimy: liczenie ząbków
zamiast "fluoryzacja" mówimy: malowanie ząbków
zamiast "wiercenie" mówimy: czyszczenie ząbków
zamiast "dmuchawka" mówimy: wiaterek
zamiast "próchnica" mówimy: robaczki w ząbku
zamiast "plomba" mówimy: magiczna ciastolina
zamiast "zastrzyk" mówimy: magiczna poduszka
Aby dziecko zapoznało się z tematem leczenia zębów można zastosować edukację przez bajki, gry i zabawy. W księgarniach i sklepach internetowych jest bardzo dużo dostępnych książeczek, bądź bajek opowiadających o wizycie u stomatologa, leczeniu i myciu zębów np.
-Zuzia idzie do dentysty
-Kicia Kocia u dentysty
-Kajtuś u dentysty
-Mam przyjaciela dentystkę
Zapraszamy gorąco i życzymy jak najbardziej udanej pierwszej wizyty.
Stomatologia dziecięca Ursynów
JAK CZĘSTO ZGŁASZAĆ SIĘ Z DZIECKIEM NA PRZEGLĄD?
Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż stałe i dlatego bardziej podatne na próchnicę, ma ona najczęściej również szybszy przebieg. Pierwsze badanie profilaktyczne powinno odbyć się około drugiego roku życia dziecka i należy je powtarzać co 3 - 4 miesiące. Im szybciej rozpoczniemy wizyty u stomatologa tym lepiej, większa szansa na skuteczniejsze leczenie
Próchnicę – początkowo występującą w postaci białej plamki - możemy zatrzymać poprzez odpowiednią dietę (np. ograniczenie spożywania cukrów) i fluoryzację.
JAK ZAPOBIEGAĆ PRÓCHNICY U DZIECI?
- Dbaj o higienę jamy ustnej niemowlaka. Jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszego zęba, regularnie przecieraj dziąsła malucha zwilżonym w przegotowanej wodzie jałowym gazikiem.
- Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką w ustach. Im wcześniej tego nauczysz tym lepiej. Kiedy widzisz, że dziecko zasypia – zastąp butelkę zwykłym smoczkiem.
- Naucz dziecko pić wodę!
Woda nie zawiera cukru, który niszczy zęby, więcej – woda dodatkowo je oczyszcza.
- Nie oblizuj smoczka przed podaniem go niemowlakowi (bakterie są przenoszone do buzi dziecka)
- W nocy podawaj tylko wodę do picia. Nie wolno dawać herbatek, soków, kaszek bo prowadzi to do tzw. próchnicy butelkowej (tj. zniszczenia górnych przednich zębów). Cukry zawarte w sokach, osadzają sie na powierzchni zębów, co stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę.
- W momencie kiedy dziecko zaczyna siadać daj mu tzw.szczoteczki edukacyjne, które pozwolą oswoić się ze szczotką w buzi
- Ogranicz słodycze do minimum
- Popraw mycie ząbków jeśli widzisz, że dziecko umyło niedokładnie
- W odpowiednim wieku naucz dziecko samodzielnie myć zęby
- Przychodź regularnie do dentysty na wizyty kontrolne
JAK POMAGAĆ DZIECKU W MYCIU ZĄBKÓW?
Prawidłowe szczotkowanie zębów pomaga utrzymać je w dobrej kondycji, a co za tym idzie zapobiega wielu chorobom. Rodzice powinni szczotkować zęby niemowlętom, małym dzieciom i przedszkolakom oraz pomagać dzieciom w wieku szkolnym do 7 - 8 roku życia. Należy czyścić zęby przez 2 minuty po śniadaniu i wieczorem przed pójściem do łóżka.
Czyszczenie zębów u dzieci rozpoczynamy wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka. Na początku używamy do tego celu wacika namoczonego w przegotowanej wodzie lub naparze rumianku. Z czasem kiedy ząbków jest więcej czyścimy je przy pomocy szczotki i pasty. Używamy pastę odpowiednią do wieku dziecka.
Pamiętajmy o tym, że szczoteczka do zębów dziecka powinna być inna niż dorosłych. Ma mieć miękkie włosie, mała główkę i stosunkowo gruby uchwyt, który pomaga w łatwiejszym chwytaniu szczoteczki. Wymieniamy ją raz na 3 miesiące.
Jak dziecko widzi, że rodzice myja zęby - chętniej sięgnie po szczoteczkę.
CZY CUKIER MA WPŁYW NA ZĘBY?
Czy jedzenie słodyczy ma wpływ na nasze zęby? Oczywiście, że spożywanie cukru ma wpływ na zęby. Nawet dzieci o tym wiedzą. Ale nie wszyscy rodzice są rozsądni i konsekwentni i nie wszystkie dzieci słuchają swoich rodziców. Tak więc powiedzmy to jasno – słodycze psują nasze zęby – przyczyniają się do rozwoju próchnicy.
Zastanówmy się zatem co możemy zrobić w tej sytuacji?
Najlepszym sposobem na to by cukier jak najmniej i jak najkrócej działał jest mycie zębów po każdym spożyciu słodyczy.
Można zaplanować jeden dzień w tygodniu (np.sobotę), w którym dziecko może jesć słodycze. Możemy także żuć gumę bezcukrową, ale nie wpadajmy w przesadę :)
Cukier znajduje się nie tylko w słodyczach – pamiętajmy, że soki, ciastka, owoce czy miód także sporo go zawierają.
CZY ZĘBY MLECZNE LECZY SIE KANAŁOWO?
Zęby mleczne, po jakimś czasie wypadają a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie oznacza to jednak, iż o zęby mleczne nie trzeba dbać.
Konieczne jest codzienne, dokładne mycie tych zębów, wizyty kontrolne u stomatologa oraz leczenie jeśli ząb tego wymaga i jest ono możliwe. Zdarza się tak, iż ząb mleczny zaczyna boleć i ból ten nie ustępuje. Konieczna jest wtedy wizyta u stomatologa.
Zęby mleczne mogą boleć przy bardzo głebokiej próchnicy na skutek zakażenia bakteriami miazgi zębowej, co wymaga z kolei leczenia kanałowego. Oczywiście w przypadku dzieci nie ma możliwości czyszczenia, zatruwania i wypełniania kanałów, gdyż są one bardzo cienkie. Poza tym dziecko nie jest w stanie wytrzymać długo i cierpliwie na fotelu z otwarta buzią.
Konieczne jest mimo wszystko podjęcie próby leczenia zęba i jego uratowania. Jeśli zachowanie dziecka uniemożliwia leczenie zęba (dziecko nie współpracuje, zamyka buzię itp), a stan zęba jest coraz gorszy (pojawia się obrzęk i ropa), najczęściej podejmowana jest wtedy decyzja o jego usunięciu.
Pamiętajmy jednak, iż wyrwanie zębów mlecznych nie jest rozwiązaniem. Powinny być one w buzi jak najdłużej, do czasu wymiany na zęby stałe.
LAKOWANIE ZĘBÓW
Lakowanie jest zabiegiem pozwalającym zabezpieczyć bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych, w których nie ma jeszcze zmian próchnicowych.
Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Lakowanie należy przeprowadzić najlepiej w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej.
Zabieg ten warto wykonać, ponieważ szóstki maja dość głębokie bruzdy, co utrudnia dokładne oczyszczanie ich podczas codziennego szczotkowania. Poza tym lak uwalnia fluor, co stanowi dodatkową ochronę.
Założenie laku to zabieg całkowicie bezbolesny i trwa około 5 min. Jest to doskonała okazja do przekonania dziecka, że wizyta stomatologa może być przyjemna.
Na czym polega zabieg lakowania?
-
Oczyszczenie zęba szczoteczką z profesjonalną pastą.
-
Wytrawienie zęba, czyli nałożenie specjalnego preparatu na ząb przez około 1 min.
-
Dokładne osuszenie
-
Założenie laku i utwardzenie go lampą światłoutwardzalną.
-
W razie konieczności dostosowanie laku do zgryzu.
Stosowane obecnie laki mogą zabezpieczyć zęby na lata. Czasami lak może wypaść, wytrzeć się w zgryzie lub częściowo wypłukać. Jeśli nie wdała się próchnica można zabieg wykonać ponownie.
Dentysta dla dzieci Warszawa
JAK POSTĘPOWAĆ Z DZIECKIEM PO ZNIECZULENIU?
Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego do leczenia lub usunięcia zęba dziecko może mieć tendencje do przygryzania, żucia, tarcia, ssania, drapania warg, języka, szczypania policzków i twarzy. Proszę obserwować dziecko uważnie przez około 2-3 h po zabiegu by nie dopuścić do samookaleczenia. Dziecku nie wolno w tym czasie spożywać twardych pokarmów.
Uwaga! W każdej sytuacji kiedy podawany jest środek znieczulający wymagana jest zgoda rodziców.
dentysta dziecięcy Ursynów
570 00 22 00
ul. Lanciego 13 lok U8
02-792 Warszawa Ursynów
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek 14:00 - 20:00
Wtorek 10:00 - 15:00
Środa 14:00 - 20:00
Czwartek 14:00 - 20:00
Piątek 10:00 - 15:00