WYBIELANIE ZĘBÓW

WYBIELANIE ZĘBÓW

Najbardziej powszechne metody wybielania zębów:

  • Wybielanie gabinetowe. To jednorazowy zabieg podczas którego na powierzchnię zębów nakładany jest specjalny żel wybielający. Po nałożeniu za pomocą specjalnej lampy aktywujemy jego działanie. Cały zabieg trwa zazwyczaj około 1,5 godziny.

  • Wybielanie domowe na nakładkach. W domu przez tydzień zakładamy specjalne nakładki wybielające (np.na noc), aż do momentu uzyskania pożądanego koloru uzębienia. Nakładki są wykonywane w laboratorium po uprzednim pobraniu wycisków.

  • Stosowanie odpowiednich past do mycia zębów ,pasków wybielających –  metoda jest najmniej inwazyjna, ale też mniej skuteczna od pozostałych.Efekt jest bardzo krótko.

Którą metodę wybrać? Czy wybielać zęby?

Decyzję warto podjąć po wcześniejszej rozmowie z dentystą. Zdarzają się skutki uboczne wybielania takie jak ból, uczucie ucisku na zęby, nadwrażliwosć zębów – co prawda nie pojawiają się one u wszystkich, ale jednak warto o tym wiedzieć. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno wybielać zębów zbyt często gdyż może to spowodować podrażnienia dziąseł oraz osłabić szkliwo.

O czym warto jeszcze pamiętać?

  • Po zabiegu przestrzegamy tzw. białej diety. Przez około 7 dni po wybielaniu nie należy spożywać barwiących pokarmów. Są to np. buraczki czerwone, keczup, czerwone wino, jagody, wiśnie, marchewka, kawa itp. W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i  szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników.

  • W trakcie zabiegu i po nim unikamy palenia papierosów.

  • Co najmniej raz na rok należy odwiedzić stomatologa i usunąć kamień nazębny oraz przebarwienia

  • Do mycia zębów można stosować pastę do nadwrażliwych zębów.

Przeciwwskazania do wybielania:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią

  • padaczka

  • choroba Parkinsona

  • osoby do 16 roku życia

  • stany zapalne dziąseł i przyzębia

  • ubytki próchnicowe i nieszczelne wypełnienia

WYBIELANIE POJEDYNCZEGO CIEMNEGO ZĘBA

Ząb po leczeniu kanałowym może zmienić kolor na ciemniejszy. 

Można go wybielić:

1.zewnętrznie - stosując preparat wybielający punktowo na zewnętrzną powierzchnię zęba

2.wewnętrznie - zakładając preparat wybielający w srodku zęba. Dentysta wykonuje wtedy w tylnej częsci zęba (tam gdzie jest plomba) mały otwór i umieszcza w srodku zęba żel wybielający. Następnie zabezpiecza tymczasowo wypełnieniem.  Po kilku dniach pacjent zgłasza się na wizytę, aby ocenić efekt wybielania. Często ten proces wymaga 2-4 wizyt, gdy konieczne jest ponowne założenie wkładki wybielającej. Na końcu zakładane jest wypełnienie ostateczne.

U niektórych pacjentów zdarza się, że ząb nie powraca do swojego pierwotnego koloru, a tylko zmienia kolor na jaśniejszy.

Przeciwwskazania:

- wiek poniżej 16 rż

- nieszczelne wypełnienie w zębie

- próchnica w wybielanym zębie

- ciąża, karmienie piersią

- nałogowe palenie papierosów

 

 

KAMIEŃ NAZĘBNY

Kamień nazębny – calculus dentalis - to rodzaj złogu, który odkłada się na zębach na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.  Przylega on ściśle do zębów i może być usunięty jedynie przez stomatologa. Nie próbujmy tego robić samodzielnie gdyż narażamy zęby na uszkodzenie szkliwa.

Kolor kamienia nazębnego często jest kremowy. Jeśli pacjent spożywa duże ilości kawy, herbaty lub pali papierosy wówczas kamień ma kolor ciemnobrązowy.

 Usuwanie kamienia (scaling) nie zawsze dla pacjenta jest przyjemny. Ale kamień nazębny usuwać warto. Niektóre osoby mają zwiększoną tendencję do odkładania się kamienia. Związane jest to ze składem i ilością produkowanej śliny.

Gdy kamień zbiera się w trudno dostępnych miejscach na zębach, np. w rowkach, bruzdach lub na zębach jest osad z kawy, herbaty czy papierosów to warto wykonać piaskowanie zębów(czyli wybijanie strumieniem wody i powietrza z sodą przebarwień z powierzchni zębów).

Dzięki właściwościom sody, po piaskowaniu dodatkowo pozostaje efekt wybielenia zębów. Piaskowanie poleca się też osobom noszącym aparat ortodontyczny. Dzięki silnemu strumieniowi tworzonemu przez sprzęt do piaskowania można usunąć płytkę bakteryjną z trudno dostępnych  miejsc.

CO TO JEST PŁYTKA NAZĘBNA?

Płytka nazębna to nie to samo co kamień nazębny.

Płytka(lub inaczej osad nazębny) to miękki nalot zalegający na powierzchni zębów.Bierze się z połączenia pokarmu,który spożywamy,śliny i płynów.Na początku jest bezbarwna,z czasem staje się widoczna na zębach,kiedy to gromadzą się w niej barwniki z kawy,herbaty czy wina.

Warstwa osadu nazębnego jest mniej niebezpieczna niż kamień nazębny.Nie powinna być jednak lekceważona,bo prowadzi do uszkodzenia szkliwa(np.odwapnienia).

Usuwanie płytki nazębnej nie jest trudne-wystarczy dokładnie i regularnie myć zęby oraz stosować nici dentystyczne.

Jeśli zaniedbamy czyszczenie zębów zaczyna powstawać zwapniała postać płytki czyli kamień nazębny.

 

ZAREZERWUJ WIZYTĘ ONLINE

SKORZYSTAJ Z NASZEGO

INTERNETOWEGO FORMULARZA

 


570 00 22 00

poczta@cordentis.pl

ul. Lanciego 13 lok U8

02-792 Warszawa Ursynów

GODZINY OTWARCIA


Poniedziałek  14:00 - 20:00

Wtorek 10:00 - 15:00

Środa 14:00 - 20:00

Czwartek 14:00 - 20:00

Piątek 10:00 - 15:00