CZY ÓSEMKI TRZEBA USUWAĆ?
Zęby mądrości, inaczej ósemki, wyrastają zwykle w okresie dojrzewania (między 16 a 25 rokiem życia), choć jest to kwestia indywidualna (mogą pojawić się nawet około 40 roku życia). W wielu przypadkach kojarzone są one z silnym bólem, wizytami u stomatologa a nawet zabiegami chirurgicznymi.
Nazwa ósemek - zęby mądrości - nie zawsze jest związana z przyrostem mądrości a wielu osobom kojarzą się one z problemami :) Zdarzają się przypadki, iż zęby mądrości rosną zdrowe i służą nam na długie lata ale i takie gdzie pojawiają się problemy z ich wyrzynaniem, dziąsło wokół nich jest opuchnięte i silnie boli. Często psują się zaraz po tym jak wyrosną.
O decyzji całkowitego usunięcia zęba mądrości decyduje pacjent wraz z chirurgiem stomatologicznym bądź lekarzem dentystą. Zabieg ten wykonywany jest w kilku sytuacjach:
-
Ząb mądrości nie jest w stanie wyrżnąć się całkowicie (zostaje przez długi czas wyrżnięty częściowo)
-
Nie ma możliwości zachowawczego leczenia ósemki
-
Ząb mądrości przesuwa i przekrzywia rosnące obok niego zęby
-
Jeśli wyrznięty ząb posiada bardzo ostre brzegi korony i podrażnia policzek oraz język
-
Gdy krzywo rosną
-
Gdy wrastają w policzek
-
Częsty stan zapalny przy wyrzynającej sie ósemce
W przypadku gdy istnieje możliwość uratowania zęba mądrości nie należy gdy usuwać dla tzw. „zasady”. Najlepiej jest przemyśleć swoja decyzję, konsultując to ze specjalistą.
ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA
1.Przez pół godziny przygryzać kompres założony na ranę , następnie go wypluć
2.Przez 24 godziny nie wolno płukać jamy ustnej,zasysać sliny z zębodołu aby nie wypadł skrzep
3. 2 godziny po zabiegu nie wolno jesć i pić
4.Przez 24 godziny nie wolno pić alkoholu,palić papierosów, spożywać gorących potraw
5.Unikamy intensywnego wysiłku fizycznego dobę po zabiegu
6.W razie potrzeby wziąć lek przeciwbólowy
7.Kilka dni po zabiegu delikatnie szczotkować okolicę rany
8.Możan stosować zimne okłady aby zmniejszyć dolegliwosci bólowe i ewentualny obrzęk
CO TO JEST DŁUTOWANIE ZĘBA?
Dłutowanie jest to metoda chirurgicznego usuwania zębów przy użyciu specjalnych narzędzi. Dotyczy zębów, których nie udało się usunąć tradycyjnym sposobem, np. ze złamaną koroną, a pozostawionymi korzeniami, zębów z zakrzywionymi korzeniami, zatrzymanych, bądź częściowo zatrzymanych.
Dłutowanie najczęściej dotyczy zębów mądrości, czyli ósemek. Tkwią one często głęboko w kości i dodatkowo mają zakrzywione korzenie.
Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że jest bezbolesny. Po zabiegu pacjent może odczuwać ból, zaś miejsce po usunięciu może być opuchnięte. Ma to związek z dużą ingerencją w tkanki jamy ustnej.
Jesli powyższe objawy wystąpią należy przyjmować leki przeciwbólowe oraz antybiotyk zalecony przez lekarza. Przed zabiegiem warto kupic w aptece żelowe okłady wielokrotnego użytku.
Chirurg w większości przypadków po zabiegu dłutowania zabezpiecza ranę przez założenie szwów (na ich zdjęcie należy zgłosić się po 7 lub 14 dniach).
Pamiętaj, że w czasie gojenia się rany nie należy palić papierosów, gdyż pogarsza to i opóźnia gojenie się zębodołu.
Jak się przygotować do zabiegu dłutowania?
termin wizyty
-
Należy wziąć pod uwagę,że po usunięciu ósemki może wystąpić obrzęk tkanek miekkich np.policzka. Dlatego nie jest wskazane jest zapisywać się na taki zabieg przed urlopem, świętami - warto zaplanować czas na rekonwalescencję.
-
Należy wybrać taki termin by przez kilka dni po zabiegu prowadzić oszczędny tryb życia, np. nie dźwigać ciężkich rzeczy, nie uprawiać sportu
posiłek przed zabiegiem
-
Po ekstrakcji spożywanie posiłków jest znacznie utrudnione (działa znieczulenie i łatwo sie przygryżć) Wskazane jest zjedzenie posiłku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.
-
Ewentualne dolegliwości bólowe i opuchlizna mogą również spowodować brak apetytu.
CO TO JEST ROPIEŃ ZĘBA?
Ropień okołowierzchołkowy jest to ostre ropne zapalenie tkanek, które znajdują się wokół wierzchołka korzenia zęba. Przyczyną jest stan zapalny, który rozwinął się w miazdze, a bakterie przedostały się z kanału korzenia do tkanek otaczających ząb. Najczęstszym objawem ropnia jest silny ból oraz obrzęk.
Są 3 stadia tego rodzaju zapalenia:
-
ropień okołowierzchołkowy - zmiany zapalne dotyczą tylko miazgi zęba oraz tkanek wokół wierzchołka korzenia
-
ropień podokostnowy - powstaje w wyniku braku wyleczenia stanu poprzedniego; wysięk ropny niszczy kolejne warstwy kości wyrostka zębodołowego, dochodzi do okostnej (najbardziej zewnętrznej powłoki kości) i powoduje jej odwarstwienie i bardzo ostry ból
-
ropień podśluzówkowy - jest ostatnią 3 fazą, kiedy to wysięk ropny przebija się przez okostną i gromadzi się pod błoną śluzową
Jakie są objawy ropnia zęba?
-
ból przy gryzieniu
-
ból jest samoistny, pulsujący, promieniujący
-
charakterystycznym objawem jest nasilenie się dolegliwości bólowych w wyniku działania ciepła (np. gorąca herbata,zupa), a zmniejszenia w wyniku działania zimna (np. płukanie jamy ustnej zimną wodą)
-
uczucie 'wysadzania zęba z zębodołu' (niektórzy pacjenci mówią, że ząb jest za wysoki)
-
ciemniejszy kolor zęba
-
delikatne rozchwianie zęba
-
czasami może być gorączka
Co należy zrobić?
Szybko zgłosić się do lekarza stomatologa !
Jak sobie radzić do momentu wizyty u dentysty?
-
Przede wszystkim trzeba się na nią umówić i nie można zwlekać. Wizyta powinna się odbyć tego samego, bądź następnego dnia
-
Pomogą zimne okłady, płukanie jamy ustnej zimną wodą (złagodzą ból)
-
Należy unikać rozgrzewania bolącej strony i spania na tym boku.
-
Przyjąć leki przeciwbólowe, niestety przy bardzo zaawansowanych stanach mogą nie pomóc.
570 00 22 00
ul. Lanciego 13 lok U8
02-792 Warszawa Ursynów
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek 14:00 - 20:00
Wtorek 10:00 - 15:00
Środa 14:00 - 20:00
Czwartek 14:00 - 20:00
Piątek 10:00 - 15:00