HIGIENIZACJA

PLOMBY BIAŁE I SREBRNE - RÓŻNICE

Plomba srebrna to amalgamat srebra. Używany jest od 150 lat jako wypełnienie ze względu na swoje własciwosci bakteriostatyczne (po prostu hamuje powstawanie próchnicy). Dlatego dobrze założone spełnią swoją funkcję przez nawet 40 lat.

Plusy amalgamatu - jest bardziej trwały niż białe wypełnienie, odporniejszy na ścieranie i łatwy do założenia.

Minusy amalgamatu - nie jest kosmetyczny, często powoduje zmianę koloru zęba i w wyniku korozji traci szczelnosć.

Biała plomba (kompozytowa) - jest kosmetyczna, wygląda naturalnie w zębie, dzięki swoim właściwościom pozwala na oszczędne opracowanie tkanek zęba (w przypadku amalgamatu trzeba wykonać specjalny kształt aby plomba nie wypadła)

Nowoczesne materiały kompozytowe swiatłoutwardzalne maja dużą wytrzymałosć i łaczą się chemicznie zarówno ze szkliwem jak i zębiną. Precyzyjnie założone są szczelne przez wiele lat.

PASTA DO ZĘBÓW –JAKĄ WYBRAĆ?

Codziennie widzimy przeróżne reklamy dentystycznych akcesoriów. Reklamują się także producenci past do zębów. Zakres cen jest dosyć szeroki – od kilku do kilkudziesięciu złotych. Zastanawiamy się czasami czy warto płacić za pastę tyle pieniędzy? Czy nie jest to po prostu płacenie za markę. Czy pasta do zębów kosztująca kilka złotych nie spełni tej samej funkcji co pasta za 25zł? Każda pasta reklamuje się jako najlepsza . Komu tu wierzyć?
Zróbmy selekcję informacji.
Po pierwsze przeczytajmy skład pasty do zębów, po drugie zobaczmy jakie ma przeznaczenie. Jesli mamy zęby mocno nadwrażliwe to kupmy paste działającą w tym kierunku. Pasty do zębów powinny zawierać składnik antybakteryjny i  dezynfekujący.  Oczywiście najlepiej jeśli będą to substancje, których produkcja oparta jest na naturalnych składnikach. Ścieralność pasty także nie powinna być zbyt duża.

Dentysta Warszawa

PŁYNY DO PŁUKANIA UST

Używanie płynu do płukania ust jest jednym z elementów czyszczenia zębów. Stosujemy go oprócz szczotkowania oraz nitki dentystycznej. Warto przy wyborze płynu zasięgnąć porady stomatologa. Dlaczego? Chodzi o skład i działanie. Nie możemy kierować się tylko zapachem i smakiem.

Płyn do płukania ust zawiera zazwyczaj fluor i pomaga zachować odpowiednie pH w ustach.

Generalnie warto zastosować się do zaleceń producenta, ale jest kilka czynników, o których powinniśmy wiedzieć używając płynu do płukania zębów:

  • zęby płuczemy co najmniej 30 sekund

  • nie rozcieńczamy płynu wodą ponieważ zmniejsza to jego skuteczność - jeżeli przeszkadza nam intensywny smak płynu rozpocznijmy od krótszego płukania, a następnie wydłużajmy jego czas.

  • rozcieńczać wolno tylko te płyny ,które zaleca producent (np. płyn Eludril)
  • nie pozwalajmy na to, by dzieci stosowały płyn do płukania jamy ustnej bez nadzoru. Zaleca się, aby dzieci w wieku od 6 do 12 lat płukały usta płynem do płukania pod nadzorem osób starszych.

 

DLACZEGO WIZYTY KONTROLNE SĄ WAŻNE?

Przyczyn jest kilka. Regularne wizyty u dentysty pozwolą zachować w zdrowiu dziąsła i zęby, a także wykryć problemy we wczesnym ich stadium. Wczesne wykrywanie oznacza prostsze, tańsze i bardziej skuteczne leczenie. Wcześniejsze wykrywanie w wielu wypadkach pozwala jeszcze uratować ząb – natomiast jeżeli zaniedbamy sprawę możliwe, że trzeba będzie go usunąć.

NITKOWANIE ZĘBÓW

Nitkowanie usuwa płytkę bakteryjna pomiędzy zębami, gdzie szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Oczywiście ważne jest, abyśmy przynajmniej dwa razy dziennie szczotkowali zęby – najlepiej rano i wieczorem. Ideałem byłoby wykonywanie tej czynności po każdym posiłku.

Nitkowanie oczywiście jest metodą uzupełniającą higienę jamy ustnej. Nici dentystyczne skutecznie oczyszczają przestrzenie między zębami z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych. Przestrzenie międzyzębowe to miejsca na których najczęściej rozwija się próchnica .

Kiedy nitkujemy?

Najlepiej przed szczotkowaniem gdyż wtedy po wstępnym oczyszczeniu przestrzeni międz zębowych pasta do zębów swobodnie dotrze do niedostępnych miejsc.
Są różne rodzaje nici dentystycznych – urywane i osadzone na plastikowych uchwytach. Są nici normalne i specjalne dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Wybierzmy najbardziej odpowiednią dla siebie.

JAKA JEST NAJLEPSZA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW?

Szczoteczka do zębów ma duże znaczenie w profilaktyce stomatologicznej. Jest to można powiedzieć podstawowe narzędzie w walce z próchnicą . Nie słuchajmy reklam w TV, które wskazują konkretne modele szczoteczek. Powinniśmy wybrać ją indywidualnie. Przetestujmy osobiście kilka różnych rodzajów, ale nie za dużo, aby nasz zęby zbytnio na tym nie ucierpiały. Czym się kierować podczas wyboru produktu?


ISTOTNYM CZYNNIKIEM JEST TWARDOŚĆ WŁOSIA

Im bardziej podatne na kamień masz zęby tym bardziej odpowiednia będzie dla Ciebie szczoteczka z twardym włosiem. Jeżeli jest odwrotnie używaj raczej miękkiego włosia. Jeśli nie jesteś pewien wybierz szczoteczkę z włosiem miękkim. Są również produkowane szczoteczki z włosiem mieszanym. Być może właśnie taka szczoteczka będzie dla Ciebie idealna. Jeżeli dobieramy szczoteczkę dla naszego dziecka to odpowiednia będzie ta z miękkim włosiem – uzębienie naszych dzieci jest bardziej podatne na podrażnienia.

SZCZOTECZKA ZWYKŁA CZY ELEKTRYCZNA

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie – tutaj także wybór jest indywidualny. Jeżeli masz możliwość przetestowania szczoteczki elektrycznej to dobrze jest to zrobić. Pamiętajmy jednak iż wiele jej zalet może uzyskać zwykła szczoteczka jeśli zastosujemy odpowiednią technikę. Chodzi o to, że problem tkwi często nie w szczoteczce do zębów, ale w sposobie jej wykorzystania. Odpowiednie techniki mogą zmienić bardzo dużo. 
Natomiast wybór między szczoteczką tradycyjną a szczoteczką elektryczną zależy właściwie tylko i wyłącznie od naszych upodobań.


PAMIĘTAJMY TAKŻE O INNYCH  WAŻNYCH CZYNNIKACH:

  • Istotne jest regularne mycie zębów bez względu na rodzaj szczoteczki jakiej używamy.

  • Rozmiar jest bardzo ważny – powinien być dopasowany do wieku, a co za tym idzie do wielkości uzębienia. Dużą szczoteczką trudno będzie dotrzeć we wszystkie zakamarki uzębienia dziecka i odwrotnie – malutka szczoteczka nie poradzi sobie z jamą ustną dorosłego osobnika.

  • Przed pierwszym użyciem sparzmy szczoteczkę wrzątkiem. Zabieg ten warto powtarzać co jakiś czas ze względu na bakterie, które się chętnie gnieżdżą we włosiu.

  • Wymieniajmy regularnie szczoteczki na nowe. 3 miesiące to okres po którym nawet najlepsza szczoteczka traci swoje właściwości.

CZY MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ PRÓCHNICĄ?

 

Próchnicę powodują bakterie przylegające do zębów i żywiące się resztkami jedzenia. Te właśnie bakterie mogą zostać przeniesione z jamy ustnej jednego osobnika do jamy ustnej kolejnego. W jaki sposób? Na przykład wtedy kiedy matka próbuje mleko z butelki czy oblizuje smoczek. Również pary, z których jedno jest chore na próchnicę , mogą się nią pomiędzy sobą podzielić(np.przez całowanie się)
Stosujmy więc najprostsze i skuteczne metody – szczotkujmy zęby jak najczęściej, używajmy nici dentystycznych oraz gumy do żucia bez cukru.

JAKI WPŁYW NA ZĘBY MA PALENIE PAPIEROSÓW?

To,że papierosy nam szkodzą to wie każdy . Zdajemy sobie sprawę, że paląc narażamy się na choroby płuc czy serca.Palenie negatywnie wpływa również na nasze zęby.Substancje zawarte w papierosach przyczyniają się do nieswieżego oddechu,przebarwień szkliwa,jak również sprzyjają chorobom przyzębia (najbardziej jest znana paradontoza).

Osoby palące papierosy narażone są na szybszą utratę zębów i mają obniżone odczucia smakowe. Błony sluzowe palacza są dużo bardziej podatne za urazy i owrzodzenia.U palaczy szybko odkłada się kamień nazębny,co negatywnie wpływa na dziąsła.Jest też trzykrotnie wyższe ryzyko wystąpienia raka wargi lub języka niż u osób niepalących.

Elektroniczny papieros wcale nie jest lepszy,bo choć nie zawiera on substancji smolistych,które przebarwiają zęby,to ma szereg innych substancji,które w negatywny sposób wpływają na nasze zęby i nasze zdrowie.

NIEŚWIEŻY ZAPACH W JAMIE USTNEJ

Przykry zapach z ust jest to dolegliwość,która powoduje dyskomfort u wielu pacjentów.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?

Główną przyczyną przykrego zapachu jest między innymi siarkowodór wytwarzany przez bakterie.Aby żyć,rozkładają one białka znajdujące sie w płytce nazębnej.

Co sprzyja występowaniu tego zjawiska ?

  • osad na języku

  • nieleczone ubytki próchnicowe

  • pozostałość płytki gdy niedokładnie czyscimy zęby

  • nieprawidłowe użytkowanie protez (brak  ich higieny lub całodobowe użytkowanie)

  • uchyłki w ścianie gardła, bądź przełyku, gdzie zalegają resztki pokarmowe

  • spożywanie dużych ilości czosnku i cebuli ( ich zapach może utrzymywać się nawet do 72h)

  • palenie papierosów

  • zmniejszone wydzielanie śliny (dlatego  po przebudzeniu się mamy nieświeży oddech bo właśnie podczas snu jest mniejsze wydzielanie śliny )

  • refluks

  • cukrzyca

  • angina

  • katar alergiczny ściekający po tylnej ścianie gardła

  • przewlekłe zapalenie zatok szczękowych

  • przewlekłe zapalenie migdałków

Jak leczyć nieświeży zapach z ust?

Podstawą leczenia jest zgłoszenie się do lekarza dentysty by mógł on  stwierdzić czy problem faktycznie istnieje. Przed wizytą należy unikać jedzenia, picia, szczotkowania zębów, stosowanie płukanek do jamy ustnej i kosmetyków o silnym zapachy by nie zafałszować wyniku badania.

W zależności od podejrzewanej przyczyny stomatolog zaleca:

  • usunięcie kamienia nazębnego (scaling) i osadu (piaskowanie)

  • leczenie ubytków próchnicowych

  • instruktaż higieny jamy ustnej np zaleca stosowania odpowiednich środków do higieny

  • wizytę u innego lekarza np. internisty, laryngologa , gastrologa

  • żucie gum bezcukrowych

  • odpowiednią higienę wyjmowanych protez dentystycznych

  • unikanie picia kawy bo może nasilać objawy

 

ZAREZERWUJ WIZYTĘ ONLINE

SKORZYSTAJ Z NASZEGO

INTERNETOWEGO FORMULARZA

 


570 00 22 00

poczta@cordentis.pl

ul. Lanciego 13 lok U8

02-792 Warszawa Ursynów

GODZINY OTWARCIA


Poniedziałek  14:00 - 20:00

Wtorek 10:00 - 15:00

Środa 14:00 - 20:00

Czwartek 14:00 - 20:00

Piątek 10:00 - 15:00