LECZENIE KANAŁOWE

PRZYCZYNY LECZENIA KANAŁOWEGO

 

 

 

Leczenie kanałowe (inaczej endodontyczne) jest  jedynym ratunkiem przed usunięciem zęba w przypadku zapalenia miazgi. Polega na usunięciu  zainfekowanej miazgi , a następnie wypełnieniu kanałów specjalnymi materiałami.

Leczenie kanałowe to procedura czasochłonna.

Przyczyny leczenia kanałowego

Do konieczności przeleczenia zęba kanałowo dochodzi, gdy w miazdze (czyli nerwie)  powstanie stan zapalny. To z kolei prowadzi do martwicy zęba. Czynnikami drażniącymi są najczęściej głębokie ubytki próchnicowe. Do obumarcia miazgi może dojść również w wyniku urazu mechanicznego (uderzenia w ząb, złamania  zęba, nadmiernego obciążenia).

Ząb wymagający leczenia kanałowego nie zawsze daje dolegliwości bólowe. Jest to spowodowane zmiennością osobniczą pacjentów, a dokładniej ich wrażliwością na ból.

Najczęściej jednak miazga w stanie zapalnym daje okresowe dolegliwości bólowe. Ból jest samoistny,ma różną częstotliwosć i natężenie. Ząb reaguje na gorące pokarmy i napoje.

W sytuacji, gdy leczenie nie zostaje podjęte bakterie  doprowadzają do rozpadu gnilnego miazgi, czyli powstania zgorzeli. Objawia się ona bardzo silnym bólem (szczególnie w nocy po przybraniu pozycji leżącej, pod wpływem gorących pokarmów i podczas nagryzania) oraz uczuciem, że ząb jest za wysoki (tzw. wysadzanie zęba z zębodołu).

Przyczyną bólu są wtedy gazy produkowane przez bakterie. Gazy te nie mając ujścia powodują ucisk na tkanki wokół wierzchołka korzenia, co wywołuje ból i zaczyna się rozwijać zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie zgorzeli miazgi w porównaniu do jej stanu zapalnego i martwicy jest dłuższe, bardziej skomplikowane oraz obarczone większym ryzykiem niepowodzenia.

W przypadku próchnicy głębokiej, aby uniknąć leczenia kanałowego stosowane jest czasami tzw. leczenie odroczone polegające na założeniu opatrunku leczniczego (na 3-6 miesięcy) zawierającego tlenek cynku, który ma właściwości lecznicze i regenerujące miazgę. Nie zawsze jednak przynosi to pożądany efekt i czasami ząb mimo wszystko będzie musiał być poddany leczeniu endodontycznemu. Warto jednak spróbować poddać się takiemu leczeniu (jeżeli są do tego warunki), gdyż ząb żywy jest  bardziej wartościowy w porównaniu do zęba leczonego kanałowo.

Czy leczenie kanałowe boli?

Nie, gdyż zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Czas leczenia zależy od rodzaju leczonego zęba, jego budowy,liczby korzeni i stanu kosci przy wierzchołku korzenia. Najczęściej odbywa się na 2-3 wizytach. Czas leczenia może sie wydłużyć jesli bakterie i ich toksyny uszkodziły kosć w okolicy wierzchołka korzenia (na RTG widać stan zapalny).

CO TO JEST ZAPALENIE TKANEK OKOŁOWIERZCHOŁKOWYCH?

Są to patologiczne procesy zapalne (widoczne na RTG) toczące się wokół wierzchołka korzenia w kości.

Powstają wskutek nieleczonej próchnicy.

Czasami nie dają objawów i w większości przypadków zupełnie przypadkowo są wykrywane na zdjęciu rentgenowskim. Gdy dochodzi do zaostrzenia procesu chorobowego mogą występować samoistne bóle o różnym natężeniu. Ból jest pulsujący, ciągły, bądź promieniujący zas ząb wrażliwy na nacisk (szczególnie przy nagryzaniu). Ostre zapalenie tkanek około wierzchołkowych może doprowadzić do powstania ropnia okołowierzchołkowego.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych - leczenie.

Jedyną metodą jest leczenie kanałowe zęba objętego zmianami patologicznymi. Przy rozległych zmianach zapalnych często już jest za późno na leczenie kanałowe i wtedy takiego zęba należy po prostu usunąć.

Co to jest pantomogram?

To zdjęcie przeglądowe, które przedstawia ogólny stan wszystkich zębów.

Dzięki niemu można wykryć wiele nieprawidłowosci np.zęby zatrzymane,zmiany okołowierzchołkowe,próchnicę itp.

 

ZAREZERWUJ WIZYTĘ ONLINE

SKORZYSTAJ Z NASZEGO

INTERNETOWEGO FORMULARZA

 


570 00 22 00

poczta@cordentis.pl

ul. Lanciego 13 lok U8

02-792 Warszawa Ursynów

GODZINY OTWARCIA


Poniedziałek  14:00 - 20:00

Wtorek 10:00 - 15:00

Środa 14:00 - 20:00

Czwartek 14:00 - 20:00

Piątek 10:00 - 15:00