SCALING (CZYSZCZENIE) I PIASKOWANIE ZĘBÓW

Usuwanie kamienia (scaling) i piaskowanie zębów w Klinice CORDENTIS wykonuje zawsze doświadczony lekarz dentysta a nie higienistka. Podczas higienizacji wykonujemy bezpłatny przegląd jamy ustnej. 

Kamień nazębny to rodzaj,który odkłada sie na zębach na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.Przylega on ściśle do zębów i może być usunięty jedynie przez stomatologa lub higienistkę.Nie próbujmy tego robić samodzielnie ,gdyż narażamy zęby na uszkodzenie szkliwa.

Kolor kamienia nazębnego często jest kremowy.Jeśli pacjent spożywa duże ilości kawy,ciemnej herbaty lub pali papierosy wówczas kamień nazębny ma kolor ciemnobrązowy.

Usywanie kamienia (scaling) nie zawsze dla pacjenta jest przyjemny.Ale kamień nazębny usuwać warto.Pozwala to utrzymać jamę ustna w zdrowiu,a wykonywany regularnie,zapobiega paradontozie i próchnicy.

Scaling można podzielić na scaling naddziąsłowy i scaling poddziąsłowy.Najczęściej do scalingu używane są skalery i narzędzia ręczne tzw.kirety.

Po usunięciu kamienia nazębnego należy wykonać polerowanie zębów.W tym celu używa sie specjalne pasty polerskie i szczoteczki.

Niektóre osoby mają zwiększoną tendencję do odkładania sie kamienia.Związane jest to ze składem i ilością produkowanej śliny.

Gdy kamień zbiera się w trudno dostępnych miejscach na zębach np.bruzdach,rowkach lub na zębach jest osad z kawy,herbaty czy papierosów to warto wykonać piaskowanie zębów(czyli wybijanie strumieniem wody i powietrza z sodą przebarwień z powierzchni zębów).Piaskowanie zębów najczęściej stanowi uzypełnienie zabiegu scalingu zębów.Może też stanowić odrębny zabieg jeśli na zębach nie ma kamienia nazębnego a jest tylko osad.Piaskowanie cżyści trudno dostępne miejsca,których lekarz nie jest w stanie wyczyścic przy pomocy scalera.

Dzięki właściwościom sody,po piaskowaniu dodatkowo pozostaje efekt wybielenia zębów.

Piaskowanie poleca się też osobom noszącym aparat ortodontyczny.Dzięki silnemu strumieniowi tworzonemu przez sprzęt do piaskowania można usunąć płytkę bakteryjną z trudno dostępnych miejsc.

Piaskowanie zębów lub scaling zaleca się wykonywać przed wybielaniem.

Przeciwwskazania-piaskowanie zębów 

Głównymi przeciwwskazaniami do piaskowania zębów są choroby zakazne (np.grypa,grużlica,koronawirus,opryszczka) ,zapalenie oskrzeli,astma ,pylica,stan zapalny jamy ustnej, uczulenie na sodę.

Jak często można robic scaling?

Częstotliwość wykonywania scalingu to kwestia bardzo indywidualna.Zazwyczaj zależy od osobniczej skłonności do odkładania się kamienia nazębnego,jednak najczęściej zaleca się wykonywanie scalingu 1-2 razy do roku.

Zalecenia po scalingu (usuwania kamienia nazębnego ) i piaskowania:

przez 1 godzinę bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać sie z jedzeniem i piciem( WYJĄTEK to czysta woda)

przez ok 24 godziny po zabiegu należy stosować "biała dietę"-czyli unikać napojów i pokarmów mogących przebarwić zęby np. buraki ,jagody ,wiśnie ,borówki ,aronia ,żurawina ,czarna i czerwona porzeczka,czerwona kapusta,papryka, przyprawy typu curry czy kurkuma,kawa, czerwone wino.

po usuwaniu kamienia może wystąpic przejściowa nadwrażliwość zębów na różne bodżce (zimno,ciepło,kwaśny).Jest to zjawisko normalne.Zaleca sie wówczas  stosowanie miękkich szczoteczek i past od nadwrażliwych zębów.

w niektórych przypadkach może pojawić się niewielkie krwawienie dziąseł,które po lilku dniach samoistnie ustępuje.

 

ZAREZERWUJ WIZYTĘ ONLINE

SKORZYSTAJ Z NASZEGO

INTERNETOWEGO FORMULARZA

 


570 00 22 00

poczta@cordentis.pl

ul. Lanciego 13 lok U8

02-792 Warszawa Ursynów

GODZINY OTWARCIA


Poniedziałek  14:00 - 20:00

Wtorek 10:00 - 15:00

Środa 14:00 - 20:00

Czwartek 14:00 - 20:00

Piątek 10:00 - 15:00